skip to Main Content

BAYRAK DİREĞİ

Bayrak Direği İstanbul

Bayrak direği İstanbul Taksim meydanı  İstanbul’ un Anadolu yakasının  Beyoğlu ilçesindedir. İstanbul’un en meşhur meydan yerlerinden biridir. İstanbul’a gelen birçok turistin ilk uğrayacakları yerlerden biri Taksim meydanıdır.

Taksim meydanında lokantalar, oteller, eğlence ve kültür merkezleri vardır. Aynı zamanda çok sayıda  sanat atölyesi, sergi salonu, tiyatro ve sinema salonları da mevcuttur.

Eğlence merkezlerinden dolayı özellikle hafta sonu 24 saat meydanda hareketlilik olur. Eğlence merkezlerinin meydanda çokça olmasının da bu hareketlilikte payı vardır. Turistlerin de çokça ilgisini çeken bu gece kulüpleri saat 05.00’a kadar kapanmaz.

Genellikle gezi firmalarıyla Sultan Ahmet, Eyüp gibi semtleri de gezen turistler Taksim’de yetersiz derece ve kapasitedeki camileri görünce bu farkı oradaki esnafa dahi sormuşlardır. Bu bilgilerin kaynağı her ne kadar anonim olsa da gerçekliği anlatıyor olmaları açısından bizim için önemliydiler.  Taksimden ayrılan turistler için zihinlerde Taksimde neden cami olmadığı cevapsız bir soru işareti olarak kalıyordu. Ta ki Taksim cami yapılmaya başlanana kadar.

Her şey herkese  göre tüm ayrıntılarıyla düşünülmüşken bu meydanın çok büyük bir ihtiyacı olduğunu bizim gibi yetkililerde  farkındaydılar.

İnsanlar alışverişlerini yaparken eşiyle dostuyla güzel  vakit geçirirken, vakit namazlarını kılacakları kapasiteli bir camiye ihtiyaç duydukları yadsınamaz bir realiteydi.

Özellikler Cuma namazlarında erkekler ciddi sıkıntılar yaşıyor ve uzak camilere gitmek durumunda kalıyorlardı. Esnaf için ise bu durum artık çok sıkıntı oluşturuyordu.

Bunların yanı sıra turistlerin gözüyle baktığımızda da her semtte çokça olan camiler neden bu semtte yok diye akıllara cevapsız açıklanması pekte mümkün olmayan sorulara geliyordu. Soruya muhatap olan kişilerde (ki bu çoğu zaman esnaflar oluyordu)sorulara uygun yanıtlar bulunamıyordu. Müslüman bir ülkede neden birçok semtte birçok camii varken Taksim gibi nüfus yoğunluğu gün içerisinde kalabalık bir semtin büyük ve yeterli bir camisi yoktu?

Tüm bunlar değerlendirildiği zaman Beyoğlu belediyesi çok münasip bir karar alıp taksime büyük bir camii yapına başlamış oldu. Şimdilerde yapımına devam edilen İstanbul Taksim caminin silüeti belirgin hale geldi.

2019’un ilk yarısında halka açılması planlanan camiinin kubbesinin üzerinde bir bayrak direği istanbul ve bayrak duruyordu. Fakat bu bayrak maalesef eskimişti. Yetkililer bu durumu fark edince yeni bir bayrak direği  istanbul yapılmasına karar verdiler. Bu noktada firma olarak bizimle çalışıldı ve biz firma olarak eskisinden daha büyük ebatlarda bir bayrak direği hazırladık. Bu bayrak direği istanbul  imalatı bizzat bizim tesislerimizde gerçekleştirildi.

Uzman ekibimiz sayesinde eskisinden daha büyük ve hoş bir bayrak direği hazırladık. Kubbenin tepesine montaj elbette ki kolay olmadı. Çalışanlar vinç yardımıyla eski bayrağı yerinden söküp yenisini yerleştirdi. İstanbul’da ki tesislerimizde imalatı gerçekleştirilen bu dev bayrak görenlerde hayranlık uyandırmaya devam ediyor.

2019 da hizmete girmesi planlanan Taksim camiinde çalışmalar devam ederken,  kubbede firmamızın yapımını gerçekleştirdiği dev Türk bayrağı tüm ihtişamıyla büyük ilgi topluyor. Böylesi kutsal bir görevin içerisinde bulunmak ve kubbedeki bayrağın yapımını gerçekleştirmek için İstanbul’da seçilen firma olmak bizi onurlandırdı.  Milli ve dini duygularımızı beslerken bizleri manevi  olarak ta mutlu etti. İnsanların rahatça ibadet etmeleri için minikte olsa bir emeğimizin olması firma olarak bizlere bir iç huzuru kazandırdı.

Böylesi anlamlı bir çalışmanın içerisine dahil edildiğimiz için ve İstanbul’da ki bayrak direği firmaları arasından tercih edildiğimiz için teşekkürü bir borç biliyoruz. İstanbul halkının uzun yıllar Türk bayrağının gölgesinde ibadetlerini yapıyor olmaları bizim içinde elbette ki çok manidar olacaktır.  Bayrağımızın bütünlüğümüzün dinimizin milletimizin kültürümüzün temsil edildiği gönülleri okşayan yürekleri gururlandıran her çalışmanın içerisinde bulunmaktan büyük onur duyuyoruz.  Firma olarak İstanbul Anadolu yakasında da bulunan imalat tesislerimizde bayrak direklerini üretiyor ve seksen bir ile ambar ve kargo yoluyla sorunsuz ulaşım sağlıyoruz. İstendiği takdirde bayrak direklerinin zemine montajını da gerçekleştiriyoruz.

Back To Top