skip to Main Content

BAYRAK DİREĞİ GENEL ÖZELLİKLERİ

BAYRAK DİREĞİ

Bayrak direği almadan öncelikle bilmeniz gereken bazı noktalar vardır; bayrak direkleri iki temel ham maddeden üretilir. Bunlar galvaniz ve 304 kalite paslanmaz çelik dediğimiz maddelerdir. 304 kalite paslanmaz dışarıdan görüntüsü daha şık ve parlaktır. Dolayısıyla daha hoş bir görünümdedir. Görüntü anlamında daha şık olması gereken mekânlar da; örneğin resmi kurumlarda, holdinglerde, okullarda ve belediyelerde paslanmaz ürünün kullanılması daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Galvaniz bayrak direğinin ise maddesel olarak daha soluk bir görüntüsü vardır. Ekonomik anlamda fiyat anlamında paslanmaz dan daha az maliyetlidir. Bu sebeple büyük metrajlı bayrak direklerinde paslanmaz dan daha ekonomik olduğu için tercih edilebilir. Her iki bayrak direği çeşidinde de sonsuz tepe döner ve içten halat sistemi vardır.

Galvaniz ve paslanmaz maddelerinin bileşimlerinde şunlar vardır: Paslanmaz bayrak direğinin bileşimi krom ve nikelden oluşur. Galvaniz bayrak direkleri ise ST37 kalitede sacın daldırma galvaniz kaplamasından imal edilir. Galvaniz bayrak direği de paslanmaz bayrak direği de paslanmaz özelliktedir. Kullanış özelliğine göre ise: İçten halatlı ve dıştan halatlı olmak üzere hazırlanabilir.

BAYRAK DİREĞİNİN ÜRETİM AŞAMALARI

Üretim aşasının ilk basamağı olarak, kaç metre bayrak direği siparişi verilmişse, imalat tesislerimizde makinalarla ona uygun boru kesimi gerçekleştirilir. Kesim işlemi bittikten sonra borular rediksiyon uygulamasıyla birleştirilir. Argon kaynağı ile kaynatılır. Kaynatma işleminden sonra ürün zımparaya alınır. Zımparanın sonrasındaysa polisaj işlemi uygulanır. Bu işlemle ürünün kaynaklı yerleri görünümde yok edilip parlatılmış olur. Polisaj işleminden sonra ise bayrak direğinin gövdesi hemen hemen hazır hale gelmiş olur. En son işlem olarak, bayrak direğinin aksesuarları üzerine monte edilir.

Bayrak direğinin gövdesi hazırlandıktan sonra, isteğe göre bayrak direğinin tabanına menteşeli taban flanşı kaynatılabilir. Menteşe her bayrak direğinde kulanılmaz, genellikle çok uzun metrajlı bayrak direklerinde tercih edilir. Amaç ise; bayrak direğini kolaylıkla yatırabilmektir.

Bayrak direği flanşı monte edildikten sonra üzerindeki sabitleyici vida ve tij görüntülerini kapatmak için ise üzerine kare şeklinde dekoratif taban rozeti kapatılır. Rozet kapağı paslanmaz bayrak direğinin görüntü bütünlüğünü muhafaza edip, kusursuz bir şekilde görüntü geçişini sağlar.

Bayrak direğinin tepe noktasına ise sonsuz tepe döner sistemi uygulanır. Bu sistem sayesinde bayrak tepede kendi çevresinde 360 derece dönüş sağlar. Bu sistem sayesinde bayrağın direğe dolaşması

Back To Top